Races Outside Manitoba 2016 – 2017

Results of CCSAM members from any races outside Manitoba will be posted here whenever the information is sent to the CCSAM office.



Ski Nationals, Canmore, Alberta

Sat March 25, 2017
Day 7 – Long Mass Free
Results
Notable:
Lisle Compton Silver Junior Women (20km)
Levi Nadlersmith – 6th Junior Men (30km)
Conor McGovern – 6th Junior Boy (25km)

Thu March 23, 2017
Day 6 – Short Sprint Classic (Junior & Juvenile Boy/Girl)
Final results

Wed March 22, 2017
Day 5 – Long Sprint Classic (Junior/Senior Women/Men)
Qualifiers
Heats/Finals

Notable: Lisle Compton Bronze Junior Women, 1.3km

Tue March 21, 2017
Day 4 – Medium Interval Classic
Notable: 
Lisle Compton Silver Junior Women, 3 x 3.3km
Conor McGovern (6th Junior Boy, 3 x 2.5km)
Levi Nadlersmith (9th Junior Men, 4 x 3.75km)

Sun March 19, 2017 
Day 2- Short Interval Free
Notable: Conor McGovern (8th Junior Boy, 3 x 3.3km)


Gatineau Loppet, Ottawa, Ontario

Sat. Feb 18, 2017

27 km classic
Notable: Sandi 2:33:02 (2nd F65-69)
Marlene 1:59:56 (2nd  F60-64;  9th overall women)

Sun. Feb 19, 2017

27 km skate
Notable: Marlene 1:50:12  (2nd F60-64; 22nd overall women)


Minnesota Finlandia, Bemidji MN

Sat. Feb. 18, 2017

22 km Buena Vista Classic:
Notable: Steven Scoles 1:02:49 (1/16 overall male, 1/2 M45-49)

22 km Bemidjithon Freestyle:
Notable: Susanne van de Vyvere 1:05:05 (1/16 overall female, 1/2 F50-54)

33 km Finlandia Freestyle:
Notable: Neil Ferguson 1:41:29 (17/31 overall male, 1/3 M55-59)
Carl Bartel 1:43:48 (21/31 overall male, 2/2 M25-29)
Jacek Siudowski 1:59:00 (24/31 overall male, 5/6 M50-54)

22 km Pursuit:
Dennis Leneveu 1:29:03 (7/10 overall male, 1/1 M65-69)


Vasaloppet USA, Mora MN

Feb. 11, 2017

37 km Classic:
Notable: Steven Scoles 1:55:01 (1/158 overall, 1/27 M45-54)
Floyd Reichel 2:22:27 (39/158 overall, 5/36 M55-64)
Dennis Leneveu 2:23:52 (42/158 overall, 1/15 M65-74)

49 km Freestyle:
Notable: Neil Ferguson 2:40:09 (52/144 overall, 9/30 M55-64)
Jacek Siudowski 2:58:57 (89/144 overall, 17/27 M45-54)


City of Lakes Loppet Festival, Minneapolis

Sat. Feb. 4, – Sun. Feb. 5, 2017

32 km Hoigaard’s Classic:
Notable: Steven Scoles 1:25:02 (15/226 overall, 1/27 M45-49)
Crystal Evans 2:03:49 (137/226 overall, 4/4 F30-34)
Peter Vilks 2:03:49 (138/226 overall, 4/15 M60-64)

14.4 km Puoli Loppet Classic:
Notable: Joy Goertzen 1:28:38 (128/152 overall, 4/6 F50-59)
Tom Kean 1:33:56 (135/152 overall, 38/42 M60-69)

32 km Columbia Sportswear Skate:
Notable: Susanne van de Vyvere 1:31:20 (129/371 overall, 1/8 F50-54)


2017 Haywood NorAm Canadian Eastern Championships
February 3 – 5, 2017 Nakkertok Nordic, Cantley Quebec
Easterns team announcement

Day 1: Buff Sprint Qualifier & Prologue
Notable: Casey Nelson – Bronze (YOB)
Easterns 2017 Buff Sprint Qualifier & Prologue YOB
Easterns 2017 Buff Sprint Qualifier & Prologue Paranordic

Day 2: Short distance skate
Easterns 2017 Fresh Air Classic- YOB
Easterns 2017 Fresh Air Classic- ParaNordic

Day 3: Sunday Cyclery Skate Wave Starts
Notable: Conor McGovern – Gold (YOB)
Jesse Bachinsky – Gold (Para)
2017 Easterns Cyclery Skate Wave Starts- YOB
2017 Easterns Cyclery Skate Wave Starts- ParaNordic


2017 Haywood Western Canadian Championships
January 20 – 22, 2017 Whistler, BC
Westerns team announcement

Day 1: Buff Sprints
Notable: Conor McGovern – Gold (YOB)
Westerns 2017 Buff Sprint Heats

Day 2: Haywood Westerns 2017 Interval Classic & Teck CC 2
Notable: Conor McGovern – Silver (YOB)
Westerns 2017 Interval Classic & Trek CC2

Day 3: Haywood Westerns 2017 / Coast Cup #3 Team Relay
Notable: Junior Boys (Lucas Smith, Simon Giasson, Conor McGovern) – Bronze (YOB)
Westerns 2017- Coast Cup #3 Team Relay