Races Outside Manitoba 2013 – 2014

Results of CCSAM members from any races outside Manitoba will be posted here whenever the information is sent to the CCSAM office.



2014SkiNalsLogo

Canadian National Championships, March 15-22, 2014
Corner Brook, NL
Team Announcement
Team Blog
Photos

Results: www.zone4.ca

Race 1: Team Sprints – Elora/Anna (Challenge Girls), Conor/Levi (Challenge Boys). CCNUC Sprints – Sean Carter & Amie Mathews (Lakehead teams)
Race 2: Classic Interval CCNUC Classic Interval
Race 3: Free Interval, CCNUC Free Interval
Race 4: Free Sprints (Short) Free Sprints (Long)
Race 5: Classic Mass Start


header

Sleeping Giant Loppet, March 8, 2014
Thunder Bay, ON

Results:  http://www.sleepinggiantloppet.ca/results.html

8K

  • Scott Lockhart — 2/3 in M50-54, 51:40

20K

  • Sean Carter — 3/4 in M17-18, 1:06:43
  • Tim Wehner — 1/11 in M45-49, 1:12:11
  • Maya Boivin — 1/5 in F17-18, 1:18:38
  • Katie Lockhart — 3/5 in F17-18, 1:29:14
  • Ole Hensrud — 6/12 in M40-44, 1:29:35
  • Ray Boivin — 5/20 in M55-59, 1:42:17
  • Phil Carter — 1/8 in M65-69, 1:44:49
  • Jakob Rasmussen — 9/10 in M15-16, 1:45:19
  • Jennifer Findlay — 3/17 in F50-54, 1:45:35
  • Dustin Scheibler — 1/2 in M11-12, 1:48:08
  • Mark Scheibler — 9/12 in M40-44, 1:48:09
  • Karly Lockhart — 1/2 in F15-16, 1:52:38
  • Claire Hensrud — 1/2 in F13-14, 1:52:38
  • Jessica Hartwick — 7/22 in F30-34, 1:53:24
  • Megan Shewfelt — 7/22 in F25-29, 1:53:50
  • Darren Barber — 8/11 in M45-49, 1:56:39
  • Jane Mathews — 9/17 in F50-54, 2:08:41
  • Betsy Harris — 10/17 in F50-54, 2:08:42

40K Classic

  • Heather Froese — 3/4 in F19-24, 2:44:46
  • Phil Froese — 1/6 in M55-59, 2:53:03
  • Katrina Froese — 1/2 in F25-29, 3:12:33
  • Ralph Mathews — 4/6 in M55-59, 3:27:50
  • Linda Boivin — 6/6 in F55-59, 3:44:15

30th Annual Pepsi Challenge Cup, March 8, 2014
Giant’s Ridge Resort, Biwabik, MN

Results:  http://www.itiming.com/raceresults/1074-PepsiOvl2014.pdf

Pepsi Challenge Cup 48K Freestyle

  • Neil Ferguson — 2:57:57, 4th in his age group

Great River Energy Rush 24K Freestyle

  • Kristin Madsen — 1:21:11, 1st in her age group

American Birkebeiner, February 22, 2014
Hayward, WI

Results: http://www.birkie.com/2014results

Birkie Classic

  • Corey Mohr — 3:57:57
  • Floyd Reichel — 4:04:14
  • Peter Vilks — 4:18:31
  • Krista Robinson — 4:28:18
  • Crystal Evans — 4:36:38
  • Esther MacKinlay — 4:39:47
  • Gord Buhr — 4:52:31
  • Brent Bottomley — 4:58:37
  • Friederike Von Aweyden — 5:21:19
  • Kirk Vilks — 5:56:35
  • Ian Smith — 6:22:13

Birkie Skate

  • Murray Carter — 2:42:58
  • Joel Peltz — 3:15:22
  • Neil Ferguson — 3:50:24
  • Ben Van Den Bosch — 3:50:38
  • Scott Brown — 4:02:14
  • John Anthony — 4:34:57
  • Stig Hansen — 4:38:28
  • Chris Harrington — 4:46:58
  • Leila Mostaaso-Guidolin — 5:27:05

Korte Classic

  • Gyula Gergely — 1:57:24
  • Ruth Horne — 2:17:18
  • Liz Fritsch — 2:33:22
  • Joy Goertzen — 2:41:18

Korte Skate

  • Andy Majewski — 2:03:36
  • Sandra Kirby — 2:06:59
  • Tania Gottschalk — 2:50:36

Finlandia Ski Marathon, February 15, 2014
Bemidji, MN

Results:
http://www.minnesotafinlandia.com/minnesota%20finlandia%202014.pdf

25 km Classic:

  • 3rd – Steven Scoles 1:24:18
  • 17th – John Anthony 1:55:08
  • 22nd – Dennis Leneveu 2:00:18

25 km Skate:

  • 2nd – Murray Carter 1:11:34
  • 5th – Lesley Ball 1:50:24
  • 11th – Samuel Anthony 1:25:07
  • 27th – Jim Munro 1:45:47

25 km Pursuit:

  • 1st – Kristin Madsen 1:38:41
  • 15th – Kirk Cook 2:10:26

Results-Banner-for-Westerns-Vector
Haywood NorAm Western Canadian Championships Feb 13 – 16, 2014
Otway Nordic Centre, Prince George BC caledonianordic.com

Team announcement

Results
Race 1: Classic Interval start
Race 2: Classic Sprint (M/Juv/Jr)
Race 3: Free Mass Start – Levi Nadlersmith (Downtown Nordic) 2nd overal Juvenile Boys; Conor McGovern (Red River Nordic) 3rd Juvenile 1 Boys; Lisle Compton (Kenora Nordic) 3rd Juvenile 2 Girls.

Athlete’s blog

Photos


City of Lakes Loppet, February 1 & 2, 2014
Minneapolis, MN,

Results: http://www.loppet.org/cityoflakesloppet/results/

20K Classic Puoli Loppet

  • Jeff McMillan — 1:26:29

42K Hoigaard’s Classic

  • Peter Vilks — 3:15:47
  • Crystal Evans — 3:22:21
  • Krista Robinson — 3:22:56
  • Brent Bottomley — 3:43:49

42K Loppet Skate Marathon

  • Kristin Madsen — 2:49:34
  • Jim Ballendine — 3:17:55

cec_logo
Haywood NorAm Eastern Canadian Championships Jan 31 – Feb 2, 2014 Nakkertok South Nordic Centre, Cantley Quebec www.cecski.ca

Team announcement

Results
Race 1: Free technique (Open) Qualifier & Prologue & Buff Sprint Heats (Sean C & Maya B racing in Open Junior categories)
Race 2: Free technique Middle Distance
Race 3: Classic Mass start Silver medal Levi Nadlersmith (Juvenile Boy)!

Athletes’ blog


Dolomitenlauf 42K Classic, January 18 in Lientz, Austria

Congratulations to Nick Logan for completing this event with a time of 4:29:45.

Complete results


NorAm_banner

Haywood NorAm (World Junior/U23 Trials-2/OWG Selection race), Canmore, January 9-12, 2014

Results
Day 1: Classic distance – Levi Nadlersmith (Junior Boy, Downtown Nordic) 2nd; Lisle Compton (Juvenile Girl, Kenora Nordic ) 3rd; Sean Carter (Junior Men, Red River Nordic) 51st
Day 2: Buff Sprint #2 – Levi (Juvenile Boy) 3rd; Lisle (Juvenile Girl) 12th, Sean (Junior Men) 54th.
Day 3: Skiathon – Levi (Juvenile Boy) 3rd, Lisle Compton (Juvenile Girl) 3rd, Sean Carter (Junior Men) 43rd.

Photos


6140

Haywood NorAm (World Junior/U23 Trials-1), Sovereign Lake, December 7-8, 2013

Results
Day 1: cancelled, too cold
Day 2: Jr/Juv Classic Interval – Levi Nadlersmith (Downtown Nordic) 5th