Races outside Manitoba 2010 – 2011


Western Canadian Championships: Kelowna BC (Telemark Cross-Country Ski Club),  February 4th to February 6th. Results

Eastern Canadian Championships: Gatineau Quebec (Club Skinouk), Friday February 11th to Sunday February 13th
Jennie Hissa competed in three races: Individual Sprint, Distance race & Pursuit

World Masters Championships: Vernon BC (Sovereign Lake Nordic), March 3rd to March 11th

Canadian Championships: Canmore Alberta, March 12th to March 19th.
Results – Alex Druwé, Sean Carter, Maya Boivin & Jennie Hissa competing.

Pepsi Challenge: Giants Ridge Minnesota, Saturday January 22 (-24C at race start)

 Name Overall Gender Division Time
24K Classic Pepsi Challenge
 Murray Carter 1 1 1 1:24:20
 Steve Scoles 2 2 1 1:32:23
 Peter Vilks 15 13 4 1:59:09
 Phillip Carter 17 15 1 2:02:30
 Crystal Evans 18 3 1 2:02:55
 Catherine Carter 21 4 2 2:06:42
 Krista Robinson 28 8 2 2:19:09
 24K Skate
 Kristin Madsen 5 2 2 1:34:15
 Tyler Evans 11 8 1 1:40:26
 Danielle Papin 16 4 1 1:47:13

World Junior & U23 Trials / Ontario Cup – Thunder Bay, Ontario Lappe Nordic, January 6th to January 9th.

Ontario University Athletics Championships Laurenian University, February 5th
Results – Amie Mathews and Jennie Hissa each competed in two races for their respective Universities.

City of Lakes Loppet – Minneapolis Minnesota, February 5th & February 6th
(-3C, soft track)

Name Overall Gender Division Time
33K Skate City of Lakes Loppet
Murray Carter 57/1109 54/880 19/97 1:38:07
Kristin Madsen 160/1109 15/229 2/20 1:48:44
Tyler Evans 338/1109 300/880 49/97 2:02:04
Danielle Papin 412/1109 51/229 4/23 2:06:00
Jim Ballendine 506/1109 442/880 1/7 2:12:04
Neil Ferguson 596/1109 515/880 72/130 2:18:18
Krista Robinson 610/1109 85/229 12/18 2:19:35
Peter Vilks 618/1109 553/880 76/130 2:19:48
Crystal Evans 625/1109 88/229 13/36 2:20:09
26K Classic
Steve Scoles 12/389 12/262 3/31 1:26:15

Canadian Birkebeiner Ski Festival: Edmonton Alberta, February 11th & February 12th

Mora Vassaloppet: Mora Minnesota, February 13th

Gatineau Loppet: Gatineau Quebec, February 18th to February 20th

Minnesota Finlandia: Bemidji Minnesota, February 19th
CCSAM members results (PDF) — Murray Carter (25K Classic, 1st overall), Dennis Leneveu (25K Classic), Derrick Owen (25K Free), Jim Ballendine (50K Free)

American Birkebeiner: Hayward Wisconsin, February 26th
CCSAM members results (PDF)

Extreme North Dakota Iceman Triathlon: Grand Forks, North Dakota, February 26th

Sleeping Giant Loppet: Thunder Bay Ontario, March 5th

24 Hours of Lappe: Thunder Bay Ontario (Lappe Nordic), March 26th
Tim Wintoniw participated in the Solo category … and won it, skiing an astounding 278K in 24 hours.
The story (PDF), with links to the results and photos.